Realitný software a portály LIVINGByt sa dá aj vyhrať. Za sto eur
Publikované: -, Martin Kóňa, článok čítaný 12949x

Byt sa dá aj vyhrať. Za sto eur

Uvažujete nad kúpou nového bytu či domu, alebo trebárs víkendového apartmánu? Zdajú sa vám ceny napriek poklesu v posledných mesiacoch stále vysoké alebo sa nechcete zadlžovať? Môžete skúsiť šťastie v lotérii o nehnuteľnosť. Táto forma realitných transakcií je najmä v časoch krízy populárna vo viacerých krajinách západnej Európy aj Ameriky a pomaly sa dostáva aj k nám. Výber na Slovensku však zatiaľ nie je veľmi veľký.

Opatrní Slováci
Ako sa zúčastniť lotérie? Stačí si u vyhlasovateľa súťaže kúpiť jeden alebo viac žrebov, čakať, kedy sa nazbiera dostatok ľudí a predá sa avizovaný počet žrebov. Zväčša to býva niekoľko tisíc. Šanca vyhrať byt je tak oveľa vyššia ako napríklad uhádnutie čísel v klasickej lotérii. "Ide o netradičnú formu získania nehnuteľností za minimálnych nákladov z pohľadu bežného človeka. Starosti z hľadiska tak ekonomického, ako aj právneho u nás znáša organizátor súťaže,“ vysvetľuje Peter Prazňák zo spoločnosti Wisdom Investments, ktorá prostredníctvom svojej účelovo zriadenej dcéry ponúka možnosť vyhrať za sto eur niekoľko bytov v bratislavskom centre.

Vyhlasovatelia podobných akcií väčšinou neponúkajú len samotné nehnuteľnosti, ale aj ďalšie "ceny“, ako napríklad zľavy v reštauráciách, ubytovacích zariadeniach či fitnes centrách, ale aj u predajcov áut či v golfových rezortoch. Napriek tomu sa záujem zo strany slovenských spotrebiteľov určite nedá označovať za enormný. "Zatiaľ máme z toho dojem, že Slováci tomu veľmi neveria, keďže podpora médií a príslušných štátnych úradov je nedostačujúca. Veríme, že ak by sa to podporilo, pohol by sa trh s nehnuteľnosťami, samozrejme by to malo pozitívny vplyv na ekonomiku dane z príjmu, DPH, zamestnanosť a podobne,“ hovorí konateľ spoločnosti RKS Rastislav Kokavec. Developerská firma ponúka v lotérii možnosť vyhrať niekoľko víkendových apartmánov v horskom stredisku Tále, cena za jeden žreb je 59 eur.

Predlžuje sa
Aj keď v zahraničí sú podobné formy predaja populárne, veľký ohlas z iných štátov naše lotérie zatiaľ nemajú. "Primárne sa hlásia Slováci, zo zahraničných evidujeme len českých záujemcov. Najčastejší počet zakúpených žrebov je jeden, najviac päť,“ hovorí Prazňák. Organizátori jednotlivých súťaží priznávajú, že z ich hľadiska zatiaľ nejde o lukratívny biznis a k tomuto netradičnému kroku pristúpili najmä pre dopad krízy na realitný trh, ktorá tlmí predaj na splátky. Keďže vyhlasovatelia znášajú všetky administratívne a právne náklady, lotéria sa pre nich stane rentabilnou len pri predaji stanoveného počtu tiketov. A tie sa podľa informácií z firiem nepredávajú tak, ako by chceli. "V prípade vyhrajbyt.sk sme v súlade s pravidlami zvolili ten postup, že súťaž predlžujeme s cieľom dosiahnuť minimálny potrebný počet,“ hovorí Prazňák. Ako hovorí Kokavec, v prípade, že ani pri predĺžení lehoty nenazbierajú dosť záujemcov, budú musieť jednotlivé vklady vrátiť. "Pre predávajúceho to znamená značnú stratu za vložené náklady do reklamy, ekonomických a právnych služieb,“ vysvetľuje.

Výhody a nevýhody realitnej lotérie

Výhody
  • K nehnuteľnosti sa môžete dostať doslova za niekoľko desiatok eur. Pravdepodobnosť výhry je síce jedna k tisícu, je však oveľa vyššia ako pri klasických lotériách.
  • Ak sa vám nepodarí získať vysnívanú nehnuteľnosť, stále sa môžete tešiť z vedľajších cien a akcií, ktoré ponúkajú organizátori. Spravidla ide o zľavy na nákup tovarov a služieb.
  • Vyhrať sa dajú nielen byty v Bratislave či horské apartmány na Slovensku, ale aj rôzne prímorské vily či hotelíky v Alpách, ktorých sa ich majitelia nevedia počas krízy zbaviť.

Nevýhody
  • Na Slovensku zatiaľ lotérie nie sú veľmi rozbehnutý biznis a počet súťaží sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Z „lotériových“ nehnuteľností zatiaľ nie je veľmi na výber.
  • Ak sa nestanete víťazom, môžete prísť o sto eur. Ide teda o väčší risk ako pri bežných lotériách za niekoľko desiatok centov, určený len pre dobrodružnejšie povahy.
  • Lotérie nehnuteľností nie sú regulované štátom, a tak si treba vybrať seriózneho partnera. Nedôvera ľudí a možné podvody sú hlavným dôvodom, prečo u nás nie sú veľmi rozvinuté.

Len pre pár šťastných
Ťažiť z lacných nehnuteľností na Slovensku však pravdepodobne bude len pár jednotlivcov a toto šťastie nebudú mať širšie masy. V momentálnej situácii to vyzerá tak, že lotérie zostanú na našom trhu okrajovou záležitosťou, do ktorej sa pustí len pár odvážnych hráčov. Treba totiž znášať pomerne vysoké náklady na marketing, zabezpečenie notárskych služieb a podobne, aby sa podarilo prelomiť nedôveru hráčov o byty či iné nehnuteľnosti. "Právno-byrokraticky je to komplikovaná vec, keďže pri určitých podmienkach už spoločnosť, ktorá chce predávať nehnuteľnosť cez lotériu, musí mať certifikáciu na takéto aktivity. Preto je to možno u nás menej populárne,“ vyjadril sa pre redakciu HN zástupca slovenského realitného trhu, ktorý si v súvislosti s touto tematikou neželal byť menovaný.

Nedostatočná legislatívna podpora takýchto foriem predaja nehnuteľností je prekážkou aj podľa Kokavca. Ak by sa systém rozbehol tak, ako v susednom Rakúsku, neváhali by podľa neho pokračovať aj ponukou ďalších nehnuteľností. "Z nášho hľadiska ide o výnimočný prípad reflektujúci aktuálne dianie na trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku. Samozrejme, v prípade úspešnosti je možné tento koncept rozvíjať ďalej. Odpoveď na túto otázku dá však až čas a samotní súťažiaci,“ uzavrel Prazňák.

Prečítajte si aj:
Hrať možno o prímorské domy aj horské hotely

Kým u nás sú zatiaľ lotérie nehnuteľností len akousi exotickou novinkou a vyhlásené súťaže sa dajú počítať na prstoch, na západ od Bratislavy ide o pomerne rozvinutý a medzi obyvateľmi populárny biznis. Za pár desiatok eur sa dajú zohnať nielen byty v európskych metropolách, ale napríklad aj vily na pobreží Mallorky či rodinné horské hotelíky v Alpách.

Spustiť lotériu je riskantný biznis

Z lotérie nemusíte ťažiť len ako predávajúci. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že sa takto podarilo predať byt či dom viacerým súkromným osobám, ktoré v niektorých prípadoch boli navyše aj ziskové. Podobne ako pri veľkých firmách, aj tu platí, že náklady pri neúspešnom predaji môžu byť oveľa vyššie ako predpokladaný zisk.


Najčítanejšie články

Východ Slovenska k sebe ťahá biznis

Východ Slovenska k sebe ťahá biznis
-

Ceny bývania ešte klesnú

Ceny bývania ešte klesnú
Pred 7 rokmi

O developerských projektoch

O developerských projektoch
-

Vlastná garáž je nedostatkový tovar

Vlastná garáž je nedostatkový tovar
-

Hitom sú Spojené štáty a Dubaj

Hitom sú Spojené štáty a Dubaj
-Ďalšie články

Bytovkám zo socializmu sa končí životnosť. Pýtajú si tisíce eur

Bytovkám zo socializmu sa končí životnosť. Pýtajú si tisíce eur
Pred 6 rokmi

Kupujete starší byt? Počítajte s tým, že vám z peňaženky vytiahne omnoho viac, než je jeho kúpna cena.

Nový dom môžete mať aj za 30-tisíc. Šetrite však opatrne

Nový dom môžete mať aj za 30-tisíc. Šetrite však opatrne
Pred 6 rokmi

Dobre si zvážte, aké veľké bývanie reálne potrebujete.

Starší byt ušetrí. Ale iba na začiatku

Starší byt ušetrí. Ale iba na začiatku
Pred 6 rokmi

V novostavbe si priplácate aj za lepších susedov. Staršie byty majú prevahu vďaka polohe.

Dobrá strecha je tá, ktorú vám „ušijú“ na mieru

Dobrá strecha je tá, ktorú vám „ušijú“ na mieru
Pred 6 rokmi

Ako si vybrať krytinu. Ak meníte strechu, pýtajte si referencie a certifikáty.

Pozrite sa, koľko zaplatíte za novostavbu v Bratislave

Pozrite sa, koľko zaplatíte za novostavbu v Bratislave
Pred 6 rokmi

Aký je aktuálny trend v biznise s novostavbami? Jednoznačne byty s rozumnou cenou, žiadny luxus.

Bývanie na Slovensku zlacnelo. Pozrite sa, kde najviac

Bývanie na Slovensku zlacnelo. Pozrite sa, kde najviac
Pred 6 rokmi

Trend rastúcich cien nehnuteľností sa zastavil. Domy a byty sú lacnejšie.

Top investícia na východe sa štátu predražuje

Top investícia na východe sa štátu predražuje
Pred 6 rokmi

Mesto Vranov nad Topľou musí zaplatiť firme, ktorá pritiahla Grandwood, 220-tisíc eur.